Διεθνές συνέδριο που διοργανώνεται υπό την αιγίδα του Ιδρύματος Μιχαήλ Κακογιάννης, του Royal Central School of Speech and Drama, του Labanarium, και διοργανώθηκε από τον μεταδιδακτορικό ερευνητή Δρ. Κική Σελιώνη.
Ζευγάρια χορευτών του Λυκείου των Ελληνίδων ενδεδυμένα με παραδοσιακές φορεσιές από όλη την Ελλάδα (ενδυματολογική συλλογή του ΛτΕ) θα «παρελάσουν» επιδεικνύοντας τον ενδυματολογικό πλούτο της χώρας στους Στύλους του Ολυμπίου Διός. Η εκδήλωση θα ολοκληρωθεί με την παρουσίαση ζευγαρωτών και αντικριστών ελληνικών χορών, υπό τους ήχους δημοτικής μουσικής και τραγουδιών από παραδοσιακή ορχήστρα.
Η Pro Creation είχε την τεχνική υποστήριξη της εκδήλωσης.
Το Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού δημιουργεί ένα νέο θεσμό- παρουσιάζει 71 παραγωγές, σε 270 εκδηλώσεις, με 13 καλλιτεχνικούς οργανισμούς, σε 120 αρχαιολογικούς χώρους και σε 43 περιφερειακές ενότητες. Στο πλαίσιο του νέου αυτού θεσμού το Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης, ως εποπτευόμενος φορέας, παρουσιάζει τον «Ριχάρδο Β’ – Το Ρέκβιεμ ενός Βασιλιά»σε σκηνοθεσία Μαρλένε Καμίνσκυ, με τον Τάσο Νούσια σε εμβληματικούς χώρους.